Tímto článkem začínám sérii článků rad a praktických postřehů z mé včelařské praxe, které budu publikovat na našich webových stránkách. Vezmeme to od samého začátku se včelařinou až po praktické včelaření během včelařského roku. Tak tedy pojďme na to.
První článek jsem se věnuje pár radám pro začínající včelaře.
Rady pro začínající včelaře:
- Včelařina jako životní styl
Na začátku je potřeba položit si otázku, proč chci vlastně začít včelařit. Odpovědí může být celá řada, od líbí se mi to, včelařil už můj děda, chtěl bych proniknout do tajů tohoto sociálního hmyzu, až po je to moderní, chci mít svůj vlastní med, jsou na to dotace, tak proč je nevyžít? Ať je Vaše motivace jakákoli, uvědomte si, že včely jsou živí tvorové a vy se o ně budete muset starat. S větším počtem včelstev to bude časové náročnější, s menším počtem pak méně, ale budete se o ně muset starat. Je to, jako byste měli doma jiné zvíře, které potřebuje vaši pomoc a péči, a to i v době, kdy se vám to moc nehodí, protože máte na starosti něco jiného. Včelstvo se neptá, včelstvo letí, slídí, rojí se, strádá, onemocní, nanosí spoustu medu a na to všechno je tu včelař, aby zasáhl. Pokud si tedy tyto hrdé tvorečky pustíte do svého života, musíte si uvědomit, že je to jako přistoupit na nový životní styl. Protože pokud to bude potřeba, musíte všeho nechat a běžet ke včelám, jinak nemůžete být úspěšní. Je vaše rodina připravená na váš nový životní styl?
- Víte, že včela má žihadlo?
Asi neoznámím novinu hodnou nobelovky, ale včela má žihadlo. A to žihadlo bolí. Záleží i na tom, na jakou část těla je bodnuté, ale bolí vždycky. A věřte, že na aplikaci žihadla do určitých částí těla nikdy nezapomenete. Současné šlechtěné včely nejsou většinou žádná bodavá monstra, ale pokud začnete včelařit, žihadla určitě ušetřeni nebudete. A to v řadě případů i v situacích, kdy se to bude nejméně hodit. Bojíte se panicky žihadla, jste alergičtí, pak nevčelařte. Bojíte se, ale dokážete to překonat, pak z vás můžou být dobří včelaři. Žihadlo není nikomu příjemné a všichni začátečníci se ho bojí. Ale to k začátkům patří a dá se s tím pracovat.
- Víte, že včela má svoje nálady, svoji hlavu a většinou si dělá, co chce?
Včela medonosná nebyla nikdy v pravém smyslu slova domestikována. Člověk pouze v posledních několika stoletích prováděl výběr na užitkové a další znaky a vlastnosti, které mu vyhovovaly při přemístění z dutin do úlů, ale k větším genetickým změnám jako u ostatních hospodářských zvířat však nedošlo. Pokud chceme úspěšně včelařit, musíme s těmito pudy a zákonitostmi života včel počítat. Takže laicky řečeno, včelstva se rojí, jednotlivé včely slídí, loupí a mají další vlastnosti, ze kterých nejsme vždy úplně uneseni. Až zkušenější chovatel dokáže přeci jenom včelstvo víceméně usměrnit.
- Nevěřte všemu, co se píše
Možností, jak získat informace o chovu včel je celá řada. Zejména internet nabízí článků a návodů přehršel. Nevěřte však všemu, co se píše. Papír snese všechno a v řadě případů jsou některé články naprostý blábol. Pro začátečníka je velmi těžké se ve všech informacích zorientovat, protože často jde celá řada informací doslova proti sobě. Teprve praxe a řada chyb, které učiníte, vám ukáže správnou cestu.
- Máte včelařského guru?
Včelařit můžete začít buď úplně sami, anebo si najdete včelařského guru, který vám v začátcích bude radit. Ne každý guru musí být vítězství, ale přeci jenom, pokud máte vedle sebe někoho, kdo už ví trošku víc než vy, anebo se jako guru tváří, je to asi lepší. Ale jakmile hned na začátku dáte na radu někoho neosvíceného a zvolíte hned nevhodně například úlový systém, problém je na světě a ještě jste nezačali.
- Jste vyvolení?
Stejně jako každý nemůže být dobrý rybář, myslivec, zahrádkář, nebo třeba sportovec, není každému dáno do vínku být dobrým včelařem. Znám hodně kolegů včelařů, kterým prostě není shůry dáno. I na včelařinu musí být talent, a pokud vám není shůry dáno, v apatice nekoupíte. Někdy mě překvapuje, že někdo kdo už nějaký rok včelaří, dělá stále začátečnické chyby a je nepoučitelný. Schopnost pozorovat a vnímat se nedá naučit.
- Jste připravení na nemalou finanční investici?
Začít v dnešní době včelařit znamená nemalou prvotní investici. Začneme-li včelařit se čtyřmi včelstvy, k tomu nakoupíme potřebné včelařské nářadí a minimálně medomet, mluvíme o desetitisících. I když úly nakoupíme na například krajskou dotaci, jsou to pořád desetitisíce. A když si včelaření zamilujete a zjistíte, co byste všechno chtěli mít, jsou to statisíce.
- Jste připraveni vytrvat?
Počítejte s tím, že dřív nebo později se dostaví i neúspěchy. Respektive jsem si zcela jist, že fatální neúspěchy se dostaví vždycky. Učený z nebe nespadl a u včel to platí dvojnásob. Často budete v půlce sezóny zničený, že se vám nedaří, ale budete muset vytrvat. Jen ten, kdo po prvním neúspěchu neuteče a nevzdá to, může být úspěšný včelař.
Přidat komentář