Poté, co v nás dozrálo rozhodnutí začít opravdu včelařit, musíme si nejprve velice dobře rozmyslet a zvážit, umístění včelařského stanoviště. Vybrat vhodné a dobře úživné místo není vůbec jednoduché, ale kdo má to štěstí a povede se mu to, má v podstatě vyhráno. Mít to štěstí a včelařit na dobře dostupném stanovišti s alespoň dobrými snůškovými podmínkami v průběhu celého včelařského roku, je vlastně to největší terno a největší předpoklad úspěchu. Vše ostatní je více či méně důležité, ale i ve včelařině prostě platí heslo: „Kde nic není, ani včela nebere“. Dostatečná nabídka jak pylové, tak i nektarové pastvy se nakonec odrazí i v dobré kondici včelstva a dobrém zdravotním stavu. Všechno prostě souvisí se vším.
Jak tedy vybrat to správné včelařské stanoviště a jaké jsou zákonné povinnosti při prvním pořízení včelstev?
- Nejprve si řekneme něco zákonných povinnostech
Na území ČR může chovat včely každý bez ohledu na vzdělání, praxi nebo věk, tedy i osoby mladší 18-ti let. Chov včel není podmíněn ani členstvím v žádném včelařském spolku nebo organizaci, které by ověřovaly způsobilost k chovu včel. Přesto musí chovatel splnit několik zákonných povinností včetně dodržování platných nařízení Státní veterinární správy.
Dříve než si pořídíme včelstva, nejdéle však současně s pořízením včelstev, je třeba registrovat se jako chovatel u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku (www.cmsh.cz). Po provedené registraci Vám bude přiděleno registrační číslo chovatele. Zároveň zde nahlásíte budoucí stanoviště včetně počtu včelstev na něm umístěných a bude vám přiděleno i číslo chovatele. Tato dvě čísla (registrační číslo chovatele a stanoviště) budou odteď vaše identifikace při jakémkoli jednání s orgány státní správy nebo Českým svazem včelařů.
V roce 2018 došlo k jedné zásadní změně v zaběhlých zvyklostech chovatelů včel v souvislosti se změnou zákona o rostlinolékařské péči, zákona o zemědělství, prováděcí vyhlášky o ochraně včel a změnou vyhlášky o evidenci hospodářských zvířat. Jedná se o to, že od roku 2018 již neplatí povinnost chovatele včel hlásit na místně příslušný obecní nebo městský úřad stanoviště včelstev. Hlášení ošetřovatelů porostů chovatelům včel, jejichž stanoviště včelstev se nachází v okruhu 5 km kolem ošetřovaného porostu, stále zůstává. Evidované údaje o stanovišti a chovateli včelstev registrované u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku (= registrační číslo chovatele a stanoviště) jsou tímto subjektem předány ministerstvu zemědělství, které je následně zpřístupní zemědělcům a dalším ošetřovatelům porostů v rámci evidence využití půdy. (=informační systém veřejné správy, jehož správcem je ministerstvo). Z této evidence jsou ošetřovatelé porostů povinni v zájmu informovanosti čerpat potřebné informace o stanovištích včelstev a kontakty na chovatele včel.
- Obecné rady při výběru stanoviště
- Včela medonosná je ve srovnání s jinými druhy hmyzu velmi špatný letec. V závislosti na počasí je dolet včel za snůškou 3 – 5 km, ve výjimečných případech o něco dále. Vzdálenost stanoviště včelstev od zdroje snůšky by měla být ale logicky co nejkratší.
- Ideální stanoviště je to, v jehož doletu se nacházejí jak zemědělsky obhospodařované pozemky, tak i les, zahrady, remízky a květnaté louky. Důležitá je zkrátka pestrá nabídka pylu a nektaru rovnoměrně rozložená do co nejdelšího časového úseku během včelařského roku.
- Suché rovné místo.
- Orientace česen nejlépe na jih, jihovýchod.
- Stanoviště nesmí být umístěno v mrazové kotlině.
- Výhodné je umístění stanoviště pod vysokými listnatými stromy – v zimě a na jaře nebrání proslunění úlů a v létě je chrání proti přehřátí.
- Velkým nepřítelem včel je vítr – stanoviště by tedy mělo být nejlépe chráněno před větrem.
- V blízkosti stanoviště musí být během celého roku zdroj vody.
- stanoviště by mělo být dostupné autem.
- Praktické rady při výběru stanoviště
- Alfa a omega všeho je stanoviště s dobrými snůškovými podmínky. Kdo má to štěstí, že se mu povede včelařit na takovém stanovišti, má vyhráno. I včelař začátečník bude na takovémto stanovišti úspěšný, respektive bude úspěšnější než zkušený včelař včelařící ve špatných snůškových podmínkách. Je-li nabídka nektaru, je snůška, je-li snůška, je med.
- Prozkoumejte a prověřte okolí vašeho zamýšleného stanoviště. Nejprve ani ne tak z pohledu možných snůškových zdrojů, ale za účelem prověření včelařské konkurence. Některé včelařské oblasti jsou již silně převčelené a v takových lokalitách jako začátečníci nejspíše neuspějete. Jednak z důvodu vyčerpané potravní nabídky, jednak z důvodu silného infekčního tlaku.
- Nebudujte stanoviště v blízkosti obydlí nebo v husté zástavbě, budete s tím mít jenom problémy a rozezlení sousedi vám včelaření jenom znechutí. Vždyť včelařina má být relax a ne stres z možné hádky se sousedem.
- Důležitá je možnost dojezdu na stanoviště autem. Kdo nevěří, časem uvěří.
- Důležité je, aby bylo stanoviště chráněno před větrem během celého roku. Na jaře vítr zpožďuje jarní rozvoj včelstev, v létě pak v některých dnech znemožňuje snůšku.
- Mráz včelám nevadí, respektive nevadí zdravým silným včelstvům s dostatkem zásob. Včely nesmí být v mrazové kotlině, ale v zimě mráz u zdravých včelstev neřešte. V případě dlouhodobých silných mrazů doporučuji pomoci mimořádnějším uteplením pouze slabším oddělkům.
- Orientujte česna úlů, pokud je to možné, nejlépe na jihovýchod, jako druhá nejlepší orientace je jih. Možná je ještě orientace na východ, nedoporučuji orientaci na západ a v žádném případě na sever. Na sever nikdy!
- Samostatnou kapitolou jsou stanoviště umístěná ve větších městech na střeše výškových budov. Příkladem jsou například včelstva umístěná na českobudějovické radnici, o které se starám. Tady se ta pravidla na rozdíl od „pozemních“ stanovišť zase trošku liší, už jenom s ohledem na extrémnější podmínky pro včelaření.
- U letního dočasného stanoviště oddělků se pravidla také trochu liší od pravidel pro umístění produkčních včelstev na trvalém stanovišti. Pro oddělky na dočasném letním stanovišti je možná orientace česen na všechny světové strany a větší zastínění je zde výhodou, protože přímé letní slunce je pro oddělky v extrémních případech až likvidační.
- Podle typu stanoviště volte i typ úlu (uteplený/neuteplený).
- Čím blíž stanovišti voda, tím lepší zejména jarní rozvoj.
- Po výběru stanoviště a jeho osazení úly, navažte přátelské vztahy s okolními včelaři a místními zemědělci.
Přidat komentář